iontak

Pitný režim ve sportu

O tom, že voda je základem života, není možné pochybovat. Dostatečný přísun tekutin při zvýšené fyzické zátěži je alfou omegou pro podání adekvátního výkonu těla i mysli. Například studie prováděné v této oblasti prokázaly, že při snížení obsahu vody v těle o 1 procento klesl výkon sportovců až o 10-40 procent. Tyto hodnoty hovoří samy za sebe a není potřeba k nim podávat jakýkoli komentář.

Faktem je, že existují různé vzorce pro výpočet (rádoby) adekvátního přísunu tekutin, osobně se k nim stavím spíše skepticky. Ne že by matematika selhávala, ale tyto počty prostě a jednoduše nejsou schopny zohlednit intenzitu zátěže, teplotní podmínky prostředí, ve kterém se pohybujeme, úroveň funkce potních žláz, vlhkost vzduchu…sami uznejte, zda byste byli ochotni každý den v rámci změn vstupních podmínek (navíc obtížně vyhodnotitelných) provádět složité kalkulace a ve výsledku pak zjistili, že za hodně peněz dostanete velmi málo muziky.

Při snaze dopátrat se tzv. správného množství přijímaných tekutin je velmi rozumné se vydat cestou praktického testování a získávání konkrétních zkušeností doprovázených vlastním pocitem. Existují dva mantinely, mezi kterými bychom měli hledat rovnováhu: Prvním je pocit žízně, který velmi jednoduchou řečí říká, že tělo má nedostatek. Druhým pak příliš častá frekvence močení, která je také nežádoucí, protože přetěžuje ledviny a odplavuje z těla důležité minerály.

Naprosto chápu časté rozčarování melancholicky zaměřených jedinců, kteří za každou cenu musí mít vše spočítané a jasně definované a jimž se v opačném případě hroutí celý svět. Nemyslím si ale, že je výhrou mít nastavené v mobilu upomínky, při kterých přeruším trénink a jdu se napít. Z mého pohledu sportovec, který neumí poslouchat hlas svého těla, není zralým sportovcem, ale nešťastníkem riskujícím vlastní zdraví a zoufale nevyužívající potenciál svých možností.

Protože světem sportu v oblasti doplňkové výživy hýbou (finančně) především iontové nápoje, má určitý význam věnovat pozornost i tomuto směru. Pohybová aktivita, jejíž časová náročnost nepřesáhne 60-90 minut, v naprosté většině případů nevyžaduje příjem specializovaných nápojů. Tedy takových, které nazýváme iontovými. Skvěle si vystačíme s kvalitní čistou (nejlépe filtrovanou) vodou. K tomuto názoru je potřeba dodat jednu důležitou poznámku – nepotřebujeme specializované ionťáky v případech, kdy je naše strava schopna dodat vše důležité včetně klíčových minerálních látek a antioxidantů, které nejčastěji bývají nedílnou součástí těchto výrobků. Praxe se samozřejmě často výrazně odlišuje od samotné teorie, dokážeme si tedy udělat obrázek o tom, jaká situace na sportovištích asi panuje.

Dejme tomu, že z jakýchkoli důvodů budeme mít zájem o konzumaci isotonického iontového nápoje. Pokud nechceme volit komerčně běžně dostupné varianty obsahující syntetické formy vitamínů a antioxidantů včetně anorganicky vázaných forem minerálů, které jsou mizerně biologicky využitelné, je možné si vcelku snadno a levně vyrobit takový nápoj i v domácích podmínkách. Návod je jednoduchý: Uvaříme kvalitní (sypaný) zelený čaj, který ochutíme menším množstvím čerstvé limetkové šťávy, přidáme špetku himalájské soli a osladíme medem nebo čerstvě lisovanou šťávou z mrkve a okurky. V případě potřeby stimulovat organismus přidáme k čaji ještě lístky ginko biloby. Pokud se podíváme na složení, zjistíme, že na obecné úrovni odpovídá vědecky definovaným požadavkům na vyvážený isotonický nápoj. Tedy dostatek rychlé energie (med nebo šťáva), antioxidantů (zelený čaj, šťáva, limetka), minerálů (med, šťáva, sůl) včetně poměru dvou nejdůležitějších – sodíku a draslíku.

Co se mě týká, z principu piju na tréninku pouze a jenom čistou neslazenou filtrovanou vodu. Samozřejmě ale platí, že kdyby moje tréninková jednotka trvala přes dvě hodiny, zřejmě by mě situace přinutila k přípravě výše uvedeného receptu v domácích podmínkách. Pro někoho nepohodlné z důvodu několikaminutové časové investice, pro jiného svatá modla z důvodu možnosti řídit chuť, obsah živin i zdroje použitých surovin. Každý prostě máme realitu posunutou jiným směrem.

Trendy moderní doby přinášejí neustále nové vylepšováky. Z jižních krajů se například s velkým nadšením dováží šťáva z mladých kokosů. Průmyslově zpracované produkty mě z principu nelákají. Neodolám ale využít plný potenciál chuti i složení (rychlá energie, enzymy, minerály v organické vazbě) přímo z čerstvého zdroje, o který se většinou musím poprat se zbytkem rodiny.

kokos

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *